PDFDrukujEmail

Pielgrzymka śladami opactw cysterskich w Małopolsce

W piątkowy poranek, 30 września dwudziestoosobowa grupa pod okiem ks. Jacka Smyka i pana Erwina Kozłowskiego zajęła miejsca w małym autobusie. Parę minut po godz. 7.00 wyruszyliśmy z Ołtarzewa w kierunku Jędrzejowa. Tam zwiedziliśmy kościół klasztorny i krużganki oraz pomodliliśmy się przy relikwiach bł. Wincentego Kadłubka. 
Jadąc dalej zatrzymaliśmy się na obiad a potem przez Kraków udaliśmy się w kierunku Szczyrzyca. Tam uczestniczyliśmy we Mszy Św. i różańcu a potem zwiedzaliśmy kościół.
Na kolację i nocleg pojechaliśmy do hotelu "Pod dębami" w Osieczanach. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Krakowa, by nawiedzić opactwo w Mogile. Tam uczestniczyliśmy we Mszy Św. przed cudownym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. Zwiedzaliśmy kościół, krużganki klasztorne a także drewniany kościółek św. Bartłomieja, który niegdyś pełnił rolę kościoła parafialnego w Mogile. 
Następnym punktem programu była kolegiata w Wiślicy. Niestety, ale trwało tam spotkanie kółek różeńcowych, więc nie można było zwiedzić kościoła. Wyruszyliśmy więc w dalszą trasę. Po drodze zatrzymaliśmy się na obiad w Połańcu. Stamtąd udaliśmy się do Koprzywnicy nawiedzić pocysterski kościół i pozostałości klasztoru z udostępnionym do zwiedzania kapitularzem.
Ostatnim punktem na trasie było opactwo w Wąchocku. Pod opieką br. Brunona zwiedziliśmy kosciół, krużganki, kapitularz, refektarz, dziedziniec oraz przyklasztorne muzeum.
Dla większości z nas świat opactw cysterskich był zupełną nowością. Dzięki pielgrzymce mogliśmy sobie uświadomić, jak wielki był wkład białych mnichów w rozwój średniowiecznej kultury i Kościoła, oraz to, że ich działalność się nie zakończyła, lecz nadal służą Kościołowi realizując zasadę Ora et labora.

Zdjęcia do pooglądania w Galerii

wirtualny spacerwirtualny spacer po kościele
Wykonanie BETAKOM
ankarada araç kiralama rent a car ankara ankara araç kiralama