Koncert z okazji Dnia Liturgicznego Wspomnienia Błogosławionego Jana Pawła II

1 maja 2011 roku Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze przez obecnego Papieża Benedykta XVI. Wiemy, że nikomu nie udało się z taką energią huraganu wstrząsnąć światem i zmienić go na lepszy, jak dokonał tego nasz rodak Błogosławiony Jan Paweł II. Pochylali przed nim głowy wielcy tego świata, niezależnie od wyznania, poglądów i stanowisk. Często uważany był za najwyższy autorytet współczesnego świata. Bł. Jan Paweł II niósł swoje przesłanie przez sześć kontynentów, powodował wznoszenie krzyży, tam gdzie nigdy nie mogły stanąć, bądź zostały zlikwidowane. Jego niezwykłej przygodzie ludzkiej i religijnej odpowiedzialności towarzyszyły proste maksymy, które z czasem stały się proroctwem. "Nie lękajcie się" i "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Obecny Papież Benedykt XVI mając na uwadze wszystkie zasługi i świadectwa wiary Bł. Jana Pawia II, ogłosił Jego świętość i tym samym wyznaczył dzień 22 października, każdego roku -dniem Liturgicznego Wspomnienia Błogosławionego Jana Pawła II.

Fundacja Ave Patria zgodnie ze swym statutem ma obowiązek uczestniczyć czynnie w takich uroczystościach. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić ten dzień pamięci, postanowiliśmy uczcić to wydarzenie koncertem szczególnym. Jest to dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta, zatytułowane "Msza C-dur Koronacyjna" (Kronungsmesse).

"Msza Koronacyjna" C-dur W. A. Mozarta

23 PAŹDZIENIKA 2011, GODZ. 16.30

w Kościele pw. N.M.P. Królowej Apostołów w Ołtarzewie

W koncercie wystąpią:
Orkiestra SINFONIA VIVA pod dyr. Tomasza Radziwonowicza
Chór ARTOS im. hm. W. Skoraczewskiego, przygotowany przez Danutę Chmurską

Msza C-dur "Koronacyjna" (Kronungmesse)"

Msza C-dur ( missa brevis - msza skrócona ) "Krönungs - Messe" ("Koronacyjna") na orkiestrę. Została skomponowana 23 marca 1779 w Salzburgu, przez Mozarta. Skomponowana została na użytek katedry w Salzburgu, z okazji koronacji cudownej Matki Boskiej w Maria-Plain niedaleko Salzburga. Wykonano ją także w trakcie uroczystości koronacyjnych cesarza Leopolda II, oraz przy koronacji kolejnych cesarzy. Koncert ten jest świadectwem precyzyjnej współpracy: dyrygenta z orkiestrą, chórem i solistami.

Msza składa się z następujących części:
1. KYRIE ( Andante maestoso - Piu andante - Maestoso come prima )
2. GLORIA ( Allegro con spirito)
3 CREDO ( Allegro molto - Adagio - tempo primo )
4. SANCTUS ( Andante maestoso )
5. BENEDICTUS ( Allegretto )
6. AGNUS DEI ( Andante sostenuto - Andante con moto )

Tomasz Radziwonowicz- skrzypek-solista i kameralista, kor dyrygent i aranżer, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Vasovia i orkiestry Sinfonia Viva. Oba zespoły posiadają znaczny dorobek a i cieszą się już znaczną krajową i międzynarodową renomą.

Danuta Chmurska - pedagog muzyczny Teatru Wielkiego, Opery Narodowej w Warszawie. Dyrygent i Prezes Chóru „ARTOS” im. hm. Władysława Skoraczewskiego

Chór ARTOS działa w ramach Towarzystwa Muzycznego pod tą samą nazwą imienia Władysława Skoraczewskiego. Chórzyści, to w większości wychowankowie patrona Towarzystwa - solisty Teatru Wielkiego i założyciela CZA ZHP. Chór ma w swoim repertuarze klasykę muzyki chóralnej (np. Mszę koronacyjną C-dur W.A.Mozarta, Stabat Mater G.B.Pergolesiego), kolędy oraz pieśni patriotyczne i okolicznościowe. Chór dziecięcy Artos przygotowuje partie dziecięce w Teatrze Wielkim i pracuje nad repertuarem najlepszych kompozytorów tworzących dla dzieci.

Organizatorem koncertu jest Fundacja "Ave Patria" ul. Mickiewicza 27, 05-850 Ożarów Maz.
tel. 603 292 005, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Numer konta: 40102010550000910202618197

Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego p. Pawła Kanclerza i Starosty Powiatu Warszawskiego-Zachodniego p. Jana Żychlińskiego